Kodi zonal 037203 / +4937203Kodi zonal:037203     (+4937203)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gersdorf b Chemnitz

Shteti:

GjermaniaPrefiksi 037203 është kodi i zonës për Gersdorf b Chemnitz. Dhe Gersdorf b Chemnitz ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Gersdorf b Chemnitz, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gersdorf b Chemnitz, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +4937203.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +4937203 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gersdorf b Chemnitz për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 004937203.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 037203 / +4937203 (Gjermania)