Kodi zonal 0363 (+40363 / 0040363 / 01140363) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0363     (+40363)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Bistrița-Năsăud

Shteti:

Rumania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0363 / +40363 / 0040363 / 01140363, Rumania (hyrja telefonike)


Prefiksi 0363 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bistrița-Năsăud. Dhe Bistrița-Năsăud ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Bistrița-Năsăud, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bistrița-Năsăud, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 363. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 363 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bistrița-Năsăud për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 363.