Kodi zonal 0361 / +61361



Kodi zonal:0361     (+61361)
Qyteti/qyteza ose krahina:Hobart

Shteti:

Australia



Prefiksi 0361 është kodi i zonës për Hobart. Dhe Hobart ndodhet në Australia. Nëse ndodheni jashtë Australia dhe dëshironi të telefononi një person në Hobart, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Australia është +61, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Hobart, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +61361.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +61361 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Hobart për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0061361.




Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0361 / +61361 (Australia)