Kodi zonal 036 / +2736Kodi zonal:036     (+2736)
Qyteti/qyteza ose krahina:Drakensberg (Ladysmith)

Shteti:

Afrika e JugutPrefiksi 036 është kodi i zonës për Drakensberg (Ladysmith). Dhe Drakensberg (Ladysmith) ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Drakensberg (Ladysmith), përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Drakensberg (Ladysmith), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2736.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2736 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Drakensberg (Ladysmith) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002736.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 036 / +2736 (Afrika e Jugut)