Kodi zonal 035 (+2735 / 002735 / 0112735) (hyrja telefonike)Kodi zonal 035 / +2735 / 002735 / 0112735, Afrika e Jugut (hyrja telefonike)


Prefiksi 035 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zululand (St. Lucia, Richards Bay). Dhe Zululand (St. Lucia, Richards Bay) ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Zululand (St. Lucia, Richards Bay), përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27 (0027), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zululand (St. Lucia, Richards Bay), përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +27 35. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +27 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zululand (St. Lucia, Richards Bay) për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0027 35.