Kodi zonal 035 (+38535 / 0038535 / 01138535) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:035     (+38535)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Brod-Posavina

Shteti:

Kroacia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 035 / +38535 / 0038535 / 01138535, Kroacia (hyrja telefonike)


Prefiksi 035 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Brod-Posavina. Dhe Brod-Posavina ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Brod-Posavina, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385 (00385), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brod-Posavina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +385 35. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +385 35 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brod-Posavina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00385 35.