Kodi zonal 0338 / +64338Kodi zonal:0338     (+64338)
Qyteti/qyteza ose krahina:Christchurch

Shteti:

Zelanda e RePrefiksi 0338 është kodi i zonës për Christchurch. Dhe Christchurch ndodhet në Zelanda e Re. Nëse ndodheni jashtë Zelanda e Re dhe dëshironi të telefononi një person në Christchurch, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zelanda e Re është +64, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Christchurch, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +64338.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +64338 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Christchurch për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0064338.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0338 / +64338 (Zelanda e Re)