Kodi zonal 033634 (+4933634 / 004933634 / 0114933634) (hyrja telefonike)Kodi zonal 033634 / +4933634 / 004933634 / 0114933634, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 033634 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Berkenbrück Kr Oder-Spree. Dhe Berkenbrück Kr Oder-Spree ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Berkenbrück Kr Oder-Spree, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Berkenbrück Kr Oder-Spree, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 33634. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 33634 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Berkenbrück Kr Oder-Spree për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 33634.