Kodi zonal 0336 / +373336



Kodi zonal:0336     (+373336)
Qyteti/qyteza ose krahina:Ungheni

Shteti:

Moldavia


Kodi zonal 0336 / +373336 (Moldavia)


Prefiksi 0336 është kodi i zonës për Ungheni. Dhe Ungheni ndodhet në Moldavia. Nëse ndodheni jashtë Moldavia dhe dëshironi të telefononi një person në Ungheni, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Moldavia është +373, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Ungheni, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +373336.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +373336 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Ungheni për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00373336.




Llogaritësi I numrit të telefonit