Kodi zonal 033 / +2733Kodi zonal 033 / +2733 (Afrika e Jugut)


Prefiksi 033 është kodi i zonës për Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Midlands. Dhe Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Midlands ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Midlands, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Midlands, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2733.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2733 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pietermaritzburg, KwaZulu-Natal Midlands për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002733.
Llogaritësi I numrit të telefonit