Kodi zonal 033 / +8233Kodi zonal:033     (+8233)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gangwon-do

Shteti:

Korea Jugore


Kodi zonal 033 / +8233 (Korea Jugore)


Prefiksi 033 është kodi i zonës për Gangwon-do. Dhe Gangwon-do ndodhet në Korea Jugore. Nëse ndodheni jashtë Korea Jugore dhe dëshironi të telefononi një person në Gangwon-do, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Korea Jugore është +82, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gangwon-do, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +8233.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +8233 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gangwon-do për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 008233.
Llogaritësi I numrit të telefonit