Kodi zonal 033 / +38533Kodi zonal:033     (+38533)
Qyteti/qyteza ose krahina:Virovitica-Podravina

Shteti:

KroaciaPrefiksi 033 është kodi i zonës për Virovitica-Podravina. Dhe Virovitica-Podravina ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Virovitica-Podravina, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Virovitica-Podravina, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +38533.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +38533 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Virovitica-Podravina për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0038533.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 033 / +38533 (Kroacia)