Kodi zonal 031 (+38231 / 0038231 / 01138231) (hyrja telefonike)



Kodi zonal / hyrja telefonike:031     (+38231)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Herceg Novi

Shteti:

Mali i Zi

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 031 / +38231 / 0038231 / 01138231, Mali i Zi (hyrja telefonike)


Prefiksi 031 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Herceg Novi. Dhe Herceg Novi ndodhet në Mali i Zi. Nëse ndodheni jashtë Mali i Zi dhe dëshironi të telefononi një person në Herceg Novi, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mali i Zi është +382 (00382), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Herceg Novi, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +382 31. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +382 31 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Herceg Novi për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00382 31.