Kodi zonal 031 / +35931Kodi zonal:031     (+35931)
Qyteti/qyteza ose krahina:Plovdiv

Shteti:

Bullgaria


Kodi zonal 031 / +35931 (Bullgaria)


Prefiksi 031 është kodi i zonës për Plovdiv. Dhe Plovdiv ndodhet në Bullgaria. Nëse ndodheni jashtë Bullgaria dhe dëshironi të telefononi një person në Plovdiv, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Bullgaria është +359, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Plovdiv, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +35931.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +35931 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Plovdiv për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0035931.
Llogaritësi I numrit të telefonit