Kodi zonal 03 (+2433 / 002433 / 0112433) (hyrja telefonike)Kodi zonal 03 / +2433 / 002433 / 0112433, Republika Demokratike e Kongos (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bas-Congo, Bandundu. Dhe Bas-Congo, Bandundu ndodhet në Republika Demokratike e Kongos. Nëse ndodheni jashtë Republika Demokratike e Kongos dhe dëshironi të telefononi një person në Bas-Congo, Bandundu, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Republika Demokratike e Kongos është +243 (00243), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bas-Congo, Bandundu, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +243 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +243 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bas-Congo, Bandundu për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00243 3.