Kodi zonal 03 (+9713 / 009713 / 0119713) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:03     (+9713)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Al Ain

Shteti:

Emiratet e Bashkuara Arabe

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 03 / +9713 / 009713 / 0119713, Emiratet e Bashkuara Arabe (hyrja telefonike)


Prefiksi 03 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Al Ain. Dhe Al Ain ndodhet në Emiratet e Bashkuara Arabe. Nëse ndodheni jashtë Emiratet e Bashkuara Arabe dhe dëshironi të telefononi një person në Al Ain, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Emiratet e Bashkuara Arabe është +971 (00971), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Al Ain, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +971 3. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +971 3 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Al Ain për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00971 3.