prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal 02954 (+492954 / 00492954 / 011492954) (hyrja telefonike)

Kodi zonal 02954 (+492954 / 00492954 / 011492954) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02954     (+492954)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Rüthen-Oestereiden

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02954 / +492954 / 00492954 / 011492954, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02954 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Rüthen-Oestereiden. Dhe Rüthen-Oestereiden ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Rüthen-Oestereiden, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rüthen-Oestereiden, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2954. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2954 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rüthen-Oestereiden për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2954.