Kodi zonal 02948 (+542948 / 00542948 / 011542948) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02948     (+542948)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Neuquén

Shteti:

Argjentina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02948 / +542948 / 00542948 / 011542948, Argjentina (hyrja telefonike)


Prefiksi 02948 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Neuquén. Dhe Neuquén ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Neuquén, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54 (0054), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Neuquén, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54 2948. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +54 2948 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Neuquén për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054 2948.