Kodi zonal 02901 / +542901Kodi zonal:02901     (+542901)
Qyteti/qyteza ose krahina:Tierra del Fuego

Shteti:

Argjentina


Kodi zonal 02901 / +542901 (Argjentina)


Prefiksi 02901 është kodi i zonës për Tierra del Fuego. Dhe Tierra del Fuego ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Tierra del Fuego, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Tierra del Fuego, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +542901.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +542901 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Tierra del Fuego për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00542901.
Llogaritësi I numrit të telefonit