Kodi zonal 0287 / +374287Kodi zonal:0287     (+374287)
Qyteti/qyteza ose krahina:Jermuk

Shteti:

ArmeniPrefiksi 0287 është kodi i zonës për Jermuk. Dhe Jermuk ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Jermuk, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Jermuk, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374287.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +374287 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Jermuk për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374287.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 0287 / +374287 (Armeni)