Kodi zonal 028151 (+37428151 / 0037428151 / 01137428151) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:028151     (+37428151)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Khachik

Shteti:

Armeni

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 028151 / +37428151 / 0037428151 / 01137428151, Armeni (hyrja telefonike)


Prefiksi 028151 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Khachik. Dhe Khachik ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Khachik, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374 (00374), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Khachik, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +374 28151. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +374 28151 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Khachik për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00374 28151.