Kodi zonal 0268 (+40268 / 0040268 / 01140268) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:0268     (+40268)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Brașov

Shteti:

Rumania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 0268 / +40268 / 0040268 / 01140268, Rumania (hyrja telefonike)


Prefiksi 0268 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Brașov. Dhe Brașov ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Brașov, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brașov, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 268. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 268 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brașov për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 268.