Kodi zonal 02633 (+492633 / 00492633 / 011492633) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02633     (+492633)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Brohl-Lützing

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02633 / +492633 / 00492633 / 011492633, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02633 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Brohl-Lützing. Dhe Brohl-Lützing ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Brohl-Lützing, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Brohl-Lützing, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2633. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2633 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Brohl-Lützing për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2633.