Kodi zonal 02632 / +492632Kodi zonal:02632     (+492632)
Qyteti/qyteza ose krahina:Andernach

Shteti:

GjermaniaPrefiksi 02632 është kodi i zonës për Andernach. Dhe Andernach ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Andernach, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Andernach, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +492632.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +492632 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Andernach për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00492632.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 02632 / +492632 (Gjermania)