Kodi zonal 02597 (+492597 / 00492597 / 011492597) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02597     (+492597)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Senden Westf

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02597 / +492597 / 00492597 / 011492597, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02597 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Senden Westf. Dhe Senden Westf ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Senden Westf, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Senden Westf, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2597. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2597 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Senden Westf për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2597.