Kodi zonal 02585 (+492585 / 00492585 / 011492585) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:02585     (+492585)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Warendorf-Hoetmar

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 02585 / +492585 / 00492585 / 011492585, Gjermania (hyrja telefonike)


Prefiksi 02585 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Warendorf-Hoetmar. Dhe Warendorf-Hoetmar ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Warendorf-Hoetmar, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Warendorf-Hoetmar, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2585. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2585 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Warendorf-Hoetmar për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2585.