Kodi zonal 0255 (+31255)Kodi zonal 0255 (+31255, Holanda)


Prefiksi 0255 është kodi i zonës për IJmuiden. Dhe IJmuiden ndodhet në Holanda. Nëse ndodheni jashtë Holanda dhe dëshironi të telefononi një person në IJmuiden, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Holanda është +31 (0031), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në IJmuiden, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +31 255. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +31 255 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në IJmuiden për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0031 255.