Kodi zonal 0250 (+40250)Kodi zonal 0250 / +40250, Rumania


Prefiksi 0250 është kodi i zonës për Vâlcea. Dhe Vâlcea ndodhet në Rumania. Nëse ndodheni jashtë Rumania dhe dëshironi të telefononi një person në Vâlcea, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Rumania është +40 (0040), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vâlcea, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +40 250. Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +40 250 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vâlcea për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0040 250.