Kodi zonal 0242 / +58242Kodi zonal:0242     (+58242)
Qyteti/qyteza ose krahina:Carabobo

Shteti:

Venezuela


Kodi zonal 0242 / +58242 (Venezuela)


Prefiksi 0242 është kodi i zonës për Carabobo. Dhe Carabobo ndodhet në Venezuela. Nëse ndodheni jashtë Venezuela dhe dëshironi të telefononi një person në Carabobo, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Venezuela është +58, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Carabobo, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +58242.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +58242 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Carabobo për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0058242.
Llogaritësi I numrit të telefonit