Kodi zonal 0237 / +54237Kodi zonal:0237     (+54237)
Qyteti/qyteza ose krahina:Buenos Aires

Shteti:

Argjentina


Kodi zonal 0237 / +54237 (Argjentina)


Prefiksi 0237 është kodi i zonës për Buenos Aires. Dhe Buenos Aires ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Buenos Aires, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Buenos Aires, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54237.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +54237 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Buenos Aires për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054237.
Llogaritësi I numrit të telefonit