Kodi zonal 02316 (+542316 / 00542316 / 011542316) (hyrja telefonike)Kodi zonal 02316 / +542316 / 00542316 / 011542316, Argjentina (hyrja telefonike)


Prefiksi 02316 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Daireaux, provincia de Buenos Aires. Dhe Daireaux, provincia de Buenos Aires ndodhet në Argjentina. Nëse ndodheni jashtë Argjentina dhe dëshironi të telefononi një person në Daireaux, provincia de Buenos Aires, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Argjentina është +54 (0054), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Daireaux, provincia de Buenos Aires, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +54 2316. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +54 2316 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Daireaux, provincia de Buenos Aires për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0054 2316.