Kodi zonal 022297 / +37422297Kodi zonal:022297     (+37422297)
Qyteti/qyteza ose krahina:Geghashen

Shteti:

Armeni


Kodi zonal 022297 / +37422297 (Armeni)


Prefiksi 022297 është kodi i zonës për Geghashen. Dhe Geghashen ndodhet në Armeni. Nëse ndodheni jashtë Armeni dhe dëshironi të telefononi një person në Geghashen, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Armeni është +374, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Geghashen, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +37422297.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +37422297 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Geghashen për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0037422297.
Llogaritësi I numrit të telefonit