Kodi zonal 022 (+38522 / 0038522 / 01138522) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:022     (+38522)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Šibenik-Knin

Shteti:

Kroacia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 022 / +38522 / 0038522 / 01138522, Kroacia (hyrja telefonike)


Prefiksi 022 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Šibenik-Knin. Dhe Šibenik-Knin ndodhet në Kroacia. Nëse ndodheni jashtë Kroacia dhe dëshironi të telefononi një person në Šibenik-Knin, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Kroacia është +385 (00385), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Šibenik-Knin, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +385 22. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +385 22 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Šibenik-Knin për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00385 22.