Kodi zonal 0212 / +260212Kodi zonal:0212     (+260212)
Qyteti/qyteza ose krahina:Luapula Province

Shteti:

Zambia


Kodi zonal 0212 / +260212 (Zambia)


Prefiksi 0212 është kodi i zonës për Luapula Province. Dhe Luapula Province ndodhet në Zambia. Nëse ndodheni jashtë Zambia dhe dëshironi të telefononi një person në Luapula Province, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Zambia është +260, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Luapula Province, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +260212.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +260212 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Luapula Province për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00260212.
Llogaritësi I numrit të telefonit