Kodi zonal 020 (+4420 / 004420 / 0114420) (hyrja telefonike)Kodi zonal 020 / +4420 / 004420 / 0114420, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 020 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për London. Dhe London ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në London, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në London, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 20. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 20 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në London për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 20.