Kodi zonal 02 / +332Kodi zonal:02     (+332)
Qyteti/qyteza ose krahina:Northwest France

Shteti:

Franca


Kodi zonal 02 / +332 (Franca)


Prefiksi 02 është kodi i zonës për Northwest France. Dhe Northwest France ndodhet në Franca. Nëse ndodheni jashtë Franca dhe dëshironi të telefononi një person në Northwest France, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Franca është +33, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Northwest France, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +332.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +332 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Northwest France për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00332.
Llogaritësi I numrit të telefonit