Kodi zonal 01931 (+441931 / 00441931 / 011441931) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01931 / +441931 / 00441931 / 011441931, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01931 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Shap, Westmorland. Dhe Shap, Westmorland ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Shap, Westmorland, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Shap, Westmorland, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1931. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1931 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Shap, Westmorland për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1931.