Kodi zonal 01788 / +441788Kodi zonal:01788     (+441788)
Qyteti/qyteza ose krahina:Rugby

Shteti:

Mbretëria e Bashkuar e BritanisëPrefiksi 01788 është kodi i zonës për Rugby. Dhe Rugby ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Rugby, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Rugby, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +441788.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +441788 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Rugby për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00441788.
Llogaritësi I numrit të telefonit


Kodi zonal 01788 / +441788 (Mbretëria e Bashkuar e Britanisë)