Kodi zonal 01726 (+441726 / 00441726 / 011441726) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01726 / +441726 / 00441726 / 011441726, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01726 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për St Austell. Dhe St Austell ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në St Austell, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në St Austell, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1726. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1726 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në St Austell për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1726.