Kodi zonal 01422 (+441422 / 00441422 / 011441422) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01422 / +441422 / 00441422 / 011441422, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01422 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Halifax. Dhe Halifax ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Halifax, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Halifax, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1422. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1422 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Halifax për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1422.