Kodi zonal 01408 (+441408 / 00441408 / 011441408) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01408 / +441408 / 00441408 / 011441408, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01408 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Golspie. Dhe Golspie ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Golspie, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Golspie, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1408. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1408 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Golspie për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1408.