Kodi zonal 013 (+9813 / 009813 / 0119813) (hyrja telefonike)Kodi zonal / hyrja telefonike:013     (+9813)

Qyteti/qyteza ose krahina:

Gilan

Shteti:

Irani

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal 013 / +9813 / 009813 / 0119813, Irani (hyrja telefonike)


Prefiksi 013 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Gilan. Dhe Gilan ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Gilan, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98 (0098), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gilan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +98 13. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +98 13 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gilan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0098 13.