Kodi zonal 013 / +9813Kodi zonal:013     (+9813)
Qyteti/qyteza ose krahina:Gilan

Shteti:

Irani


Kodi zonal 013 / +9813 (Irani)


Prefiksi 013 është kodi i zonës për Gilan. Dhe Gilan ndodhet në Irani. Nëse ndodheni jashtë Irani dhe dëshironi të telefononi një person në Gilan, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Irani është +98, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Gilan, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +9813.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +9813 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Gilan për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 009813.
Llogaritësi I numrit të telefonit