Kodi zonal 01274 (+441274 / 00441274 / 011441274) (hyrja telefonike)Kodi zonal 01274 / +441274 / 00441274 / 011441274, Mbretëria e Bashkuar e Britanisë (hyrja telefonike)


Prefiksi 01274 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Bradford. Dhe Bradford ndodhet në Mbretëria e Bashkuar e Britanisë. Nëse ndodheni jashtë Mbretëria e Bashkuar e Britanisë dhe dëshironi të telefononi një person në Bradford, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mbretëria e Bashkuar e Britanisë është +44 (0044), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Bradford, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +44 1274. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +44 1274 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Bradford për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0044 1274.