Kodi zonal 012 / +2712Kodi zonal:012     (+2712)
Qyteti/qyteza ose krahina:Pretoria

Shteti:

Afrika e Jugut


Kodi zonal 012 / +2712 (Afrika e Jugut)


Prefiksi 012 është kodi i zonës për Pretoria. Dhe Pretoria ndodhet në Afrika e Jugut. Nëse ndodheni jashtë Afrika e Jugut dhe dëshironi të telefononi një person në Pretoria, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Afrika e Jugut është +27, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Pretoria, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +2712.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +2712 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Pretoria për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 002712.
Llogaritësi I numrit të telefonit