Kodi zonal Zolochiv (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Zolochiv

Kodi zonal / hyrja telefonike:

3265     (+380 3265)
5764     (+380 5764)

Shteti:

Ukraina

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Zolochiv (hyrja telefonike)


Prefiksi 5764 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Zolochiv. Dhe Zolochiv ndodhet në Ukraina. Nëse ndodheni jashtë Ukraina dhe dëshironi të telefononi një person në Zolochiv, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Ukraina është +380 (00380), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Zolochiv, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +380 5764. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +380 5764 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Zolochiv për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00380 5764.