Kodi zonal Vilanculos (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Vilanculos

Kodi zonal / hyrja telefonike:

258     (+258 258)

Shteti:

Mozambiku

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Vilanculos (hyrja telefonike)


Prefiksi 258 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Vilanculos. Dhe Vilanculos ndodhet në Mozambiku. Nëse ndodheni jashtë Mozambiku dhe dëshironi të telefononi një person në Vilanculos, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Mozambiku është +258 (00258), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vilanculos, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +258 258. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +258 258 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vilanculos për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00258 258.