Kodi zonal VercelliQyteti/qyteza ose krahina:Vercelli

Kodi zonal:

0161     (+39161)

Shteti:

Italia

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Vercelli (Italia)


Prefiksi 0161 është kodi i zonës për Vercelli. Dhe Vercelli ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Vercelli, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39 (0039), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Vercelli, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +39 0161.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +39 0161 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Vercelli për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0039 0161.