Kodi zonal VeniceQyteti/qyteza ose krahina:Venice
Kodi zonal:041     (+3941)

Shteti:

Italia


Kodi zonal Venice (Italia)


Prefiksi 041 është kodi i zonës për Venice. Dhe Venice ndodhet në Italia. Nëse ndodheni jashtë Italia dhe dëshironi të telefononi një person në Venice, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Italia është +39, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Venice, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +3941.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +3941 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Venice për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 003941.
Llogaritësi I numrit të telefonit