Kodi zonal VelesQyteti/qyteza ose krahina:Veles
Kodi zonal:43     (+389 43)

Shteti:

Maqedonia Veriore


Kodi zonal Veles (Maqedonia Veriore)


Prefiksi 43 është kodi i zonës për Veles. Dhe Veles ndodhet në Maqedonia Veriore. Nëse ndodheni jashtë Maqedonia Veriore dhe dëshironi të telefononi një person në Veles, përveç kodit të zonës, ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Maqedonia Veriore është +389, për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Veles, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +389 43.

Në këtë rast përpara kodit të zonës hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane.

Si alternativë për numrin +389 43 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Veles për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 00389 43.
Llogaritësi I numrit të telefonit