prefiksi-telefonik-nderkombetar.info
Kodi zonal Velbert (hyrja telefonike)

Kodi zonal Velbert (hyrja telefonike)Qyteti/qyteza ose krahina:Velbert

Kodi zonal / hyrja telefonike:

02051     (+492051)

Shteti:

Gjermania

Llogaritësi I numrit të telefonit

Kodi zonal Velbert (hyrja telefonike)


Prefiksi 02051 është kodi i zonës (hyrja telefonike) për Velbert. Dhe Velbert ndodhet në Gjermania. Nëse ndodheni jashtë Gjermania dhe dëshironi të telefononi një person në Velbert, përveç kodit të zonës (hyrja telefonike), ju neviojitet edhe kodi i shtetit që dëshironi të telefononi. Kodi i shtetit për Gjermania është +49 (0049), për këtë arsye nëse ndodheni në Shqipëri dhe dëshironi të telefononi dikë në Velbert, përpara numrit duet të vendosni edhe prefiksin e shtetit ku ndodhet personi, pra +49 2051. Në këtë rast përpara kodit të zonës (hyrja telefonike) hiqet 0.

Zakonisht formati i numrit nis me shenjën plus që vendoset përpara numrit të telefonit. Megjithatë, është më se e zakonshme që shenja plus zëvendësohet me një sekuencë numrash që njofton rrjetin telefonik për faktin se ju dëshironi të telefononi një numër telefoni në një shtet tjetër. ITU rekomandon përdorimin e 00, të cilat përdoren gjithashtu në shumë vende, duke përfshirë të gjitha vendet evropiane. Si alternativë për numrin +49 2051 që duhet të vendosni përpara numrit të telefonit të një personi në Velbert për t'i telefonuar nga Shqipëri, mund të përdorni edhe 0049 2051.